ŁÓŻKA WODNE


-
Prof. dr n.med. Ulrich H. Cegła

- Prof. dr n. med. K.-H. Rühle


Prof. dr n.med. Ulrich H. Cegła
Internista, Spec. chorób płuc i alergolog
Dyrektor i ordynator kliniki Hufeland

 

Szanowni Państwo!

Bardzo chętnie spełniam Państwa życzenie i dzielę się z Państwem swoimi osobistymi doświadczeniami jak również przedstawiam rozpoznania zawarte w literaturze medycznej przy stosowaniu łóżka wodnego.

Znam łóżka wodne od wielu lat, jednakże śpię w łóżku wodnym od chwili, gdy pojawiły się "spokojne" łóżka wodne.

Pozytywne skutki spania na łóżku wodnym są wielorakie. Przedstawię główne dziedziny zastosowania:

1. Alergie:
Zgodnie z moimi własnymi doświadczeniami, ale również zgodnie z doświadczeniami innych lekarzy zajmującymi się alergiami stwierdzam, że łóżka wodne są idealnym meblem do spania dla pacjentów z alergią na kurz domowy i roztocza. Szereg badań wykazało, że normalne materace są największym źródłem kurzu domowego i roztoczy w sypialni. Materace łóżek wodnych, które nie zawierają ani bawełny ani kapoku ani włosia lecz tylko są otoczone folią z tworzywa sztucznego, są idealnym rozwiązaniem do utrzymania małej ilości kolonii roztoczy, gdy dodatkowo używa się powłoczek z frotte lub nosi pidżamę z frotte. Z pewnością zakup i spanie na łóżku wodnym nie są całkowitym rozwiązaniem, aby pozbyć się alergii. Ta metoda pomaga jednak utrzymać w łóżku małą ilość kolonii roztoczy i tym samym zmniejszyć strumień alergenów.    

2. Artretyzm:
W zasadzie przy artretyzmie chodzi o zapalenie stawów, które powoduje ból przy ruchy.


Prof. dr n. med. K.-H. Rühle
Kierownik laboratorium pneumologicznego
Uniwersyteckiej Kliniki Freiburg  

 

Szanowni Państwo!

Spokojny sen jest dlatego tak ważny, bo wymagana codzienna sprawność zależy w sposób decydujący od normalnej architektury snu. Cyrkulacyjna rytmika powoduje uzyskanie rytmu snu i budzenia się, który zawiera w sobie potrzebę snu w nocy i aktywność w ciągu dnia. W nocnym śnie zdrowego człowieka można określić typowy profil snu, przy czym zdrowy człowiek przechodzi I, II i III stadium snu, aż osiągnie III i IV stadium głębokiego snu. W końcu wraca on do bardziej powierzchownego snu z zaraz następującą tzw. fazą REM. Faza REM to Rapid-Eye-Movement tzn. chodzi o fazę w śnie z szybkimi ruchami oczu. Fazy głębokiego snu III i IV i fazy REM są szczególnie ważne dla snu przynoszącego odpoczynek.
W ostatnim czasie nauczyliśmy się, że pacjenci z chorobami płuc są w nocy zagrożeni. Z pomocą kosztownych metod registracyjnych udało się wykazać stany, w których w nocy brakuje tlenu. Te stany braku tlenu mają różnorodniejsze przyczyny m.in. może dojść do 60 sekundowego zatrzymania oddechu. Dotyczy to szczególnie mężczyzn po 40 roku życia z odpowiednimi czynnikami ryzyka. Dzięki zmianom pozycji częstotliwość np. tej niebezpiecznej fazy może zostać zredukowana. Dlatego sądzimy, że sen przynoszący odpoczynek - do czego przyczynia się łóżko wodne - w decydujący sposób może podwyższyć czujność i psychiczną sprawność osób zdrowych ale i pacjentów.

-//-